Youth league game scores and upcoming games schedule

 

Game results of May 16-17

Field 1 Results

Johnny’s Pizza 6 VP Oil Change 2 (11-13 boys)
(Johnny’s Pizza Scoring) Eli Henderson, Ty Henderson, Liam Weaver, Kolt Keiffer, Aiden Phares, Hunter Ayres (VP Oil Change scoring) Tucker Goss, Cail King

Central Fed Credit Union 7 Elite Roofing 5 (11-13 Boys)
(CFCU Scoring) Rylan Mauthe 3, Jayden Mendenhall, Colby Pray, Emmanuel Hopkins, Brody Tucker (Elite Roofing Scoring) Leyton Younse 2, Remi Upshaw 

Uptown Tanning 15 5A Pump & Hose 0 (7 & 8 boys)
(Uptown Tanning Scoring) Carter Kelley 2, Caleb Robinson 2, Asher Norred 2, Maddox Graham 2, Ryder Gray 2, Thatcher Savage, Chance LeMoine, Brett Rasbury, Charlie, Jax Davis (5A Pump & Hose scoring) none

Ruffled Feathers 15 Diamond Divas 4 (7 & 8 Girls)
(Ruffled Feathers scoring) Kate Keiffer 3, Ryliegh McCormick 3, Presley Carpenter 3, Ryan Kate Wyatt 3, Audrey Anderson 2, Evie Carpenter (Diamond Divas Scoring) Price, Guin, Fazen, Love

 

Field #2 Results

Traina’s Bakery 10 HD Remodeling 7 (9-10 Boys)
(Traina’s Bakery Scoring) Mason Thomas 2, Jake Moak 2, Tripp McBride, Jensen Waggoner, Addison Phares, Ben Patton, Colt Powell, Drew Mobley (HD Remodeling Scoring) Jack Robinson 2, Jaxon Cheatwood 2, Axel Coe, Lukas Bandy, Henry Underwood

Ables Farms 7 Mercy Medical 4 (9-10 Boys)
(Ables Farms Scoring) Noah Spillman 2, Bentley Ponder, Shan Stallings, Jonah Morris, Eli Lamkin, Hayden Essmeier (Mercy Medical Scoring) Raylon Bradford, Waylon Sullivan, Cason Rogers, Burch

Jonesboro State Bank 19 Jackson Parish Hospital 1 (7 & 8 Boys)
(Jonesboro State Bank Scoring) Cruz Nomey 4, Brock Craighead 3, Koplen Taylor 2, Grant Griffin 2, Andrew Seymore 2, Christopher Wren 2, Jase Reed 2, Braxton Barnett (Jackson Parish Hospital Scoring) Jaysen Cottonham

Cubs 11 Klassy Klean 0 (7 & 8 boys)
(Cubs Scoring) Ryder Pardue 3, Ridge Lewter 2, Mason Tolar 2, Bentley Hall, Brendon Perot, Hunter Williams, Hudson St. Clair (Klassy Klean Scoring) none

Field #3 Results

Bucketboat 6 Pardue Builders 5 (9-10 Girls)
(Bucketboat Scoring) Rachel Bandy 2, Isabella Blewer, Aubree Jackson, Kellyn Brister, Faith Burns (Pardue Builders Scoring) Landry Horsfall, Mykenzie Maloy, Hannah Peoples, Alina Cook, Braniah Malone

Leach Lawn Care 14, 4T Exterior Cleaning 14 9 & 10 Girls)
(Leach Lawn Care Scoring) Mallory Malone 3, Lily LeBlance 3, Kynleigh Leach 3, Allie Fenn 3, Brenna Lowery 2, Anna Pardue, (4T Exterior Cleaning Scoring) Tessa Reeves 2, Anna Phelps 2, Allison Ramsey 2, London Burks 2, Gracie Gray, Teegan Hall, Kamryn James, Khloe Odenbaugh, Phynix Johnson, Morgan Hobdy

Ruffled Feathers 12 Grit & Grace 6 (7-8 Girls)
(Ruffled Feathers scoring) Ryan Kate Wyatt 3, Kate Keiffer 3, Ryliegh McCormick 2, Audrey Anderson, Presley Carpenter, Autumn Kohler, Jaylee Hough (Grit & Grace scoring) Lainey Elmore 2, Charley Linton, Scarlett Aucoin, Halle Coody, Emma Gray, 

Family Pharmacy 13 Barksdale Fed Credit Union 6 (7-8 Girls)
(Family Pharmacy scoring) Hannah Aldy 3, Ashlyn Petre 2, Cadie Conn 2, Ainsley Bougues 2, Adeline Anderson 2, Aubrie Allen, Carrington Bond (BFCU Scoring) Raylie Hall 2, Abigail Sullivan, Natalie Sullivan, Isabella Autry, Kylee Ann Allen 

Field #4 Results

Farm Bureau 10 Southern Kustoms 5
(Farm Bureau Scoring) Breelyn Boone 2, Kaylee Friday 2, Cadence Pennington 2, Little 2, Carlie Slayter, Kyleigh Maxwell (Southern Kustoms Scoring) Darynee Bearden, Anna Patton, Gabby Edwards, Sienna Box, JJ

Barksdale Fed Credit Union 10 Listle Real Estate 7 (11-13 Girls)
(BFCU Scoring) Carlynn Waters, 2, Lily Jones 2, Brenna Lamkin 2, Adysen Breeland 2, Avery Watson, Emma Toms (Listle Real Estate Scoring) Lee 2, Malena Listle, Marie, Ralieigh Medaries, Jennale Hall, Haigen Fenn

Castor 5 Bucketboat 3 (9-10 Girls)
(Castor Scoring) Kinsey 2, Addyson, Emily, Emalee (Bucketboat Scoring) Faith Burns, Jal;ey Wilson, Charleigh Newton

Barksdale Fed Credit Union 15 Castor 4 (11-13 Girls)
(BFCU Scoring) Lily Jones 3, Brenna Lamkin 2, Adysen Breeland 2, Avery Watson 2, Emma Toms 2, Skylar Lamkin 2, Makayla James, Demi (Castor Scoring) Angela 2, Lily, Veola

Schedule of Games

Monday, May 23 

LEAGUE AGE HOME VISITOR FIELD TIME
3-4 Wee Ball Jim Neatherland Grit & Grace T Ball 1 6:00pm
Yankees Jonesboro State Bank T Ball 2 6:00pm
Mitchells Tigers T Ball 1 7:00pm
Maxwells Red Sox T Ball 2 7:00pm
9-10 Boys Ables Farms Traina’s Bakery Field 2 6:00pm
HD Remodeling Mercy Medical Field 2 7:30pm
9-10 Girls 4T Exterior Cleaning Pardue Builders Field 3 6:00pm
Bucketboat Leach Lawn Care Field 3 7:30pm
11-13 Boys Centric Fed Credit Union VP Oil Change Field 1 6:00pm
Elite Roofing Johnnys Pizza Field 1 7:45pm
11-13 Girls Southern Kustoms Barksdale Fed Credit Union Field 4 6:00pm
Listle Real Estate Farm Bureau Field 4 7:45pm

Tuesday, May 24

LEAGUE AGE HOME VISITOR FIELD TIME
5-6 Tee Ball J & L Works Braves T Ball 1 6:00pm
Cubs Astros T Ball 2 6:00pm
Six Point David Mauthe Trucking T Ball 1 7:00pm
Peoples Bank A’s T Ball 2 7:00pm
7-8 Boys 5A Pump & Hose Cubs Field 2 6:00pm
Jonesboro State Bank Uptown Tanning Field 1 6:00pm
Jackson Parish Hospital Klassy Kleen Field 2 7:30pm
7-8 Girls Family Pharmacy Ruffled Feathers Field 3 6:00pm
Grit & Grace Barksdale Fed Credit Union Field 3 7:30pm

Games against Castor (Tuesday, May 24

LEAGUE AGE HOME VISITOR FIELD TIME
7-8 Girls Grit & Grace Castor Field 1 7:30pm
9-10 Girls Bucketboat Castor Field 4 6:00pm
11-13 Girls Farm Bureau Castor Field 4 7:30pm


To report an issue or typo with this article – CLICK HERE

Leave a Reply

Your email address will not be published.